It's your time to shine
דף ראשי » מגזין השמת בכירים » איך להתכונן לראיון עבודה. המדריך המלא
left right
close

איך להתכונן לראיון עבודה

הגשתם מועמדות לתפקיד נחשק והזמינו אתכם לראיון עבודה? מזל טוב, עברתם את השלב הראשון! עכשיו צריך להתכונן לשלב הבא.

ראיון העבודה שתיגשו אליו יוכל לחבר ביניכם לבין מקום עבודה חדש. בריאיון יוכל המעסיק להכיר אתכם, מעבר לכתוב בקורות החיים ששלחתם. להתרשמותו של המראיין תפקיד מכריע על המשך תהליך הקבלה לעבודה – ומכאן, על עתידכם. מלחיץ? קצת. ולכן כדאי להתכונן.

המטרה שלכם בראיון עבודה היא להרשים את המראיין. לשם כך עליכם להיות במיטבכם, להתנהג בטבעיות ולהקרין ביטחון. מטרת ההכנה לראיון היא להפחית את הלחץ ולתת בידיכם כלים נוספים ליצירת הרושם הרצוי. כיצד מתכוננים, שלב אחר שלב:

 

עוד בשלב הזימון: הרושם מתחיל כבר בשלב יצירת הקשר והזימון לריאיון ולכן חשוב להקרין גישה חיובית ולגלות גמישות במהלך השיחה ובמועד הריאיון. יחד עם זאת, אם המועד שנקבע אינו נוח מבחינתכם, יש להתנצל בנימוס ולהקרין מוטיבציה ונכונות לתיאום מועד אחר. בסופו של דבר, חשוב להגיע לריאיון נינוחים ורגועים ולא כשיש לחץ להגיע למקומות אחרים. גם מקום העבודה מבין שלמועמדים יש אילוצים ולרוב ניתן יהיה למצוא מועד חלופי.

 

בימים שלפני הריאיון: לפני שתגיעו לראיון העבודה כדאי להכיר את החברה שאליה הוזמנתם. עבודת תחקיר קצרה באינטרנט, קריאת חומרי רקע, אתר החברה, ידיעות בעיתונות – כל אלה ילמדו אתכם  מהן תחומי פעילות ומיהם לקוחותיה. תוכלו לברר גם מה אומרים העובדים (בעמוד הפייסבוק של החברה, או באתרים ייעודיים) ומהו קוד הלבוש. הידע שתאספו ישמש אתכם בשני היבטים – הן בהכנה לראיון: בבחירת הלבוש, בציפיות איתן תבואו ובמוטיבציה להתקבל; והן בראיון עצמו – ברושם שתעשו על המראיין כשתפגינו התמצאות, רצינות והשקעה.

 

כהכנה עצמית לראיון, מומלץ להתאמן על תרחישים אפשריים (סימולציה). בקשו עזרה מחברים, והכינו תשובות לשאלות נפוצות ששואלים בראיון עבודה, ותשובות לשאלות קשות. חפשו בתוככם את התשובות לשאלות 'למה אני רוצה את העבודה הזאת?' ו'למה כדאי לחברה לקבל דווקא אותי לתפקיד?' התשובות האלו הן תמצית הריאיון, המסר שאותו אתם רוצים להעביר. אם יהיו בידיכם התשובות, הן יעזרו לתחושת הביטחון והמוטיבציה שלכם ויבואו לידי ביטוי בכל מה שתאמרו.

 

תרגלו הצגה עצמית  וחישבו מראש על דוגמאות מעשיות להמחשת הכישורים והיכולות שלכם. בבואכם לתרגל הצגה עצמית, התאמנו עליה כאילו המראיין לא קרא מעולם את קורות החיים שלכם. תפקידכם יהיה לספר על עצמכם בהתאמה מלאה לקורות החיים שמונחים לפניו, מבלי להסתמך על היכרותו איתם אך גם מבלי לשנותם.

 

יום לפני הריאיון: החליטו מבעוד מועד מה ללבוש, כשאתם מתאימים את הבגדים לאופי המשרה ולדרגה. זכרו לבחור בגדים שנוח לכם בהם, כאלו שלא יפריעו לכם להתנהג בטבעיות; תכננו את מסלול הנסיעה לראיון וחשבו זמנים עם טווחי בטיחות; הביאו איתכם העתק מעודכן של קורות החיים והכינו פרטי ממליצים, למקרה שתישאלו על כך; אל תשכחו גם כלי כתיבה, משהו לשתות, בגד עליון (בעונות המעבר או כנגד מזגנים) וכל דבר אחר שיגרום לכם להרגיש בנוח.

 

רגע לפני הריאיון: השתדלו להקדים בכמה דקות, ובשום פנים ואופן אל תאחרו (!). אם המראיין מתעכב ונאלצתם להמתין, גלו אורך רוח, ובמידה ותידרשו למלא שאלון או להזין נתונים למערכת ממוחשבת, הפגינו נכונות ושתפו פעולה עם הדרישות, גם אם לעיתים אינן נוחות לכם.

לפני הכניסה לראיון כבו את הטלפון הנייד וכל מכשיר אחר שעשוי להרעיש. כדי למנוע אי נוחות, דאגו לשתות לפני הריאיון ולהתפנות בהתאם לצורך.

 

בתחילת הריאיון: הרגעים הראשונים של הריאיון מבססים את הכימיה עם המראיין ונשענים על הרושם הראשוני שנוצר ביניכם. הרושם מתבסס על הלבוש שלכם, שפת הגוף והמחוות. עם הכניסה לריאיון לחצו את ידו של המראיין. לחיצת היד צריכה להיות בעלת נוכחות – לא חלשה או חזקה מדי. שבו מול המראיין בישיבה זקופה ונינוחה, והישירו אליו מבט. המראיין עשוי לשאול שאלות 'לשבירת קרח' – חשוב לשתף פעולה ולהשיב בנימוס, אך להימנע מפתיחות יתר.

 

במהלך הריאיון:

התרכזו בראיון, לא במראיין. אל תנסו לפענח את מחשבותיו או את אישיותו. התמקדות בדמותו תעצים את כוחו בעיניכם ותחליש אתכם. תנו למראיין להוביל את הריאיון, הקשיבו לשאלותיו והתרכזו בהן.

אמרו אמת ורק את האמת (אך לא תמיד את כל האמת). מראיין טוב יידע לזהות ולבדוק את הפרטים שיישמעו לא אמינים בעיניו. עם זאת, אין צורך לנדב אינפורמציה שלא נשאלתם לגביה.

דוגמאות יעזרו לכם לבסס את הדברים ולמנוע אי הבנות.

התייחסו בכבוד אל מקומות העבודה הקודמים שלכם ואל האנשים שאיתם עבדתם. גם אם לא הסתדרתם עם מנהל כזה או אחר, הימנעו מהשמצות ואמירות שליליות.

שדרו מוטיבציה והתלהבות כלפי התחום אליו אתם מועמדים, שכן מוטיבציה, בסופו של דבר, היא קריטריון בסיסי לכל משרה.

 

סיום הריאיון: בסיום ראיון העבודה ניתנת לכם זכות השאלה. מומלץ לשאול על תנאי העבודה, אפשרויות הקידום והשכר. זה גם הרגע לשמוע על המשך תהליך הקבלה ולבדוק מהי הערכתו של המראיין באשר למועד קבלת התשובה. בכל מקרה מומלץ לצאת מהריאיון עם חיוך נעים ולהודות למראיין על ההזדמנות.

 


לקריאה נוספת:

מה ללבוש בראיון עבודה >

שאלות ששואלים בראיון עבודה >

הצגה עצמית >

 

קבוצת מנפאור

אל תעבדו בלחפש עבודה

שלחו קורות חיים ואם אין, שלחו קורות חיים
ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

* שדות חובה

תודה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
ונעדכן אותך בהקדם.