It's your time to shine
דף ראשי » מגזין השמת בכירים » עצמאי בשטח
left right
close

עצמאי בשטח

10 השאלות שאתם חייבים לשאול את עצמכם לפני שאתם פותחים עסק משלכם

נמאס לכם להיות שכירים? החלטתם שאינכם רוצים להיות עוד תלויים במעסיק ומהיום אתם אדונים-לעצמכם? יהיו הסיבות אשר יהיו – אם זו תחושת מיצוי, הצורך לייצר עוד הכנסות או חלום כמוס שאתם חולמים להגשים – בחנו את המציאות היטב וחשבו מראש את צעדיכם.

 

יציאה לקריירה עצמאית יכולה להיות צעד חכם ומבורך – אבל יש בה גם סיכונים, אומרת שרון לוי, מנהלת Manpower Talent. המגמות בשוק העבודה, שפולט משורותיו עובדים בני 50 ומעלה, מובילות רבים לשקול יציאה לעצמאות – לאו דווקא מתוך שאיפה יוקדת או הגשמת חזון אישי, אלא לפעמים מתוך הכרח לשרוד כלכלית או כדי להקדים תרופה למכה: לעשות את הצעד ולהתפטר, לפני שמישהו אחר יחליט בשבילם.

 

לכאורה, מדובר בפתרון מתבקש לאנשי מקצוע ותיקים, שמאמינים ביכולתם ובכישוריהם להעניק מניסיונם ללקוחות באופן ישיר. אבל "בעבודתנו כמלווים ויועצים לאנשים השוקלים שינוי קריירה", אומרת לוי, "אנו נתקלים לא פעם באנשים שפשוט 'שוברים את הכלים', מתפטרים מעבודתם ויוצאים לדרך חדשה, מבלי להכין את הקרקע ומבלי לבסס רשת ביטחון ליום שאחרי".

 

לפני שאתם קופצים למים ויוצאים לקריירה עצמאית, בחנו את עצמכם:

  1. האם אני טיפוס של משכורת קבועה, או שאני יכול להסתגל לאי סדירות בכניסת הכספים ולדעת לנהל את הוצאותיי בהתאם? היציאה לעצמאות כרוכה בסיכון כלכלי. גם אם יש לקוחות והכנסות, לפעמים יש חודשים חלשים. כדי להסתדר כלכלית צריך להתנהל בצורה מסודרת ולדעת לשים כסף בצד בחודש "טוב", שישמש בחודשים שבהם רמת ההכנסות נמוכה יותר.

 

  1. האם יש לי חזון? היעד שלכם חייב להיות ברור לפני שאתם יוצאים לדרך. תכננו לכם "מפת דרכים", וצאו בעקבותיה.

 

  1. האם זה בוער בעצמותיי? ללא עניין אישי, תשוקה אמיתית ומוטיבציה גבוהה, זה פשוט לא יצליח.

 

  1. האם יש לי אופי יזמי? לא כולם ניחנו בתכונות הדרושות. כדי להצליח כעצמאיים עליכם להיות בעלי מוטיבציה ונחישות, יצירתיות, כישורי שיווק ומכירה, חוצפה ותעוזה. בצד זה, תצטרכו לגלות אורך רוח וסבלנות, ויכולת להתמודד עם כישלונות מבלי להתרסק.

 

  1. האם יש לי היכולות המקצועיות הדרושות? אם לא, מומלץ להתכונן ולהכשיר את עצכם לפני היציאה לעצמאות באמצעות קורסים בשיווק, יזמות, ניהול חשבונות וכיו"ב.

 

  1. האם אני מוכן למכור את עצמי? כשיוצאים לעצמאות, פעילות השיווק העצמית היא מרכזית ומשמעותית. תצטרכו ללמוד למתג את עצמכם, ולמכור את עצמכם בהתאם.

 

  1. האם אני רוצה לעבוד לבד? לא כולם בנויים לבנות עסק עצמאי לבד. במקרה כזה, אפשר לעשות אחד מהשניים: למצוא שותף, מישהו שיכולותיו משלימות את אלה שלך – למשל, אתה איש המקצוע והוא "שר החוץ", שמוכר ומשווק את העסק. פתרון אחר יכול להיות יצירת מעין דירקטוריון, מועצה מייעצת שתהיה בנויה מקולגות מפרגנים, לקוחות פוטנציאליים וכיו"ב, שאיתם אפשר לחשוב ולקבל משוב על רעיונות ומהלכים.

 

  1. האם יש לי משמעת עצמית, או שאני מאלה שמעדיפים לדחות משימות? כשעובדים באופן עצמאי, צריך לדעת לבנות סדר יום, ולעמוד בו. כשאתה עצמאי אין מי שינהל את אותך. מה שלא תעשה,  לא יקרה.

 

  1. האם אני יכול להרשות לעצמי לרדת ברמת ההכנסה לתקופה ממושכת, עד ליצירת הכנסה מספקת מהעסק החדש? חשוב להיות מחושבים ולהכין רשת ביטחון כלכלית, כי בעת לחץ כלכלי עלולות להתקבל החלטות שגויות.

 

  1. במה אני טוב מאחרים? למה שמישהו יבחר דווקא בי? למה שלקוחות ירצו לקנות ממני ולא מהמתחרים? אם תדעו לענות על השאלה הזאת, עשיתם את הצעד הראשון בדרך לעצמאות.

 

זכרו, החלטה לצאת לעצמאות חייבת להתקבל בתשומת לב ואחרי מחשבה שקולה. מומלץ להתייעץ עם חברים קרובים שמכירים את כישוריכם והתנהלותכם – וכדאי מאוד להסתייע באנשי מקצוע באמצעות קורסים והכשרות, בניית תכנית עסקית ובחינה מדוקדקת של הסביבה התחרותית בתחום שבו בחרתם.

קבוצת מנפאור

אל תעבדו בלחפש עבודה

שלחו קורות חיים ואם אין, שלחו קורות חיים
ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

* שדות חובה

תודה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
ונעדכן אותך בהקדם.