לתוכן בנושא משבר הקורונה ושוק התעסוקה הקליקו >>

It's your time to shine
דף ראשי » מגזין השמת בכירים » פיטורים? הזדמנות להתחיל מחדש!
left right
close

פיטורים כהזדמנות להתחלה חדשה

הכלל הראשון לחזרה מוצלחת לשוק העבודה: אל תשבו בבית. מדריך

פוטרתם? יהיו הנסיבות אשר יהיו, אין ספק שתחושות כמו הפתעה, זעזוע, צער, אבל ואפילו כישלון הן התגובה המיידית שלכם. כן, פיטורים אף פעם אינם עניין משמח, אבל תופתעו לגלות עד כמה הם יכולים לשרת אתכם ואת הקריירה העתידית שלכם – אם רק תדעו להתייחס אליהם כהזדמנות לצמיחה. שרון לוי, מנהלת  Manpower Talent, מונה עשרה כללי זהב שיסייעו לכם לראות בכל סוף פוטנציאל להתחלה חדשה  – ויעזרו לכם למצוא עבודה, הכי מהר שאפשר. 

 

  1. אל תישארו בבית. חזרו לעבוד מוקדם ככל האפשר, כדי שלא ייווצרו חורים ארוכים מדי בקורות החיים שלכם. 
  1. חשבו מסלול מחדש. התייחסו אל הפיטורים כאל הזדמנות שניתנה לכם לחשב מסלול מחדש – אולי לשנות כיוון? להחליף תחום? הקדישו מחשבה לשאלה איפה אתם רוצים לראות את עצמכם בעתיד.
  1. פנו לייעוץ תעסוקתי. אם סיבת הפיטורים היתה חוסר התאמה, כדאי שתשקלו לפנות ליועץ תעסוקתי שיעזור לכם להתמקד התפקיד המתאים לכם.
  1. רעננו את קורות החיים. והתאימו אותן לנסיבות החדשות ולתפקידים שבהם אתם מעוניינים.
  1. תתייעצו, כי אין כמו חוכמת ההמונים: התייעצו עם בעלי ניסיון דומה, עם אנשים שאתם מעריכים את דעתם, עם בוסים לשעבר ועם חברים בכל דרג. אל תחששו שריבוי הדעות יבלבל אתכם. מחקרים מוכיחים כי הוא יועיל לכם להתמקד.
  1. אל תתביישו. זה הזמן לנטוורקינג (Networking) – הפעלת הקשרים החברתיים שלכם. הכינו רשימה של חברים, וחברים של חברים, שעשויים לדעת על תפקידים פנויים או להכיר אנשים בעמדות מפתח, ואל תתביישו לפנות אליהם.
  1. היו יזמים. אנחנו חיים בעידן של שוק עבודה דינאמי, שבו היצע המשרות עולה על הביקוש. חפשו בכל מקום – בפורטלים וברשתות החברתיות, וכן בדפי הדרושים המופיעים באתרי האינטרנט של החברות שבהן הייתם רוצים לעבוד. יותר מזה, אל תחכו למודעה. אם יש ארגון או חברה שהייתם רוצים לעבוד בו, שלחו קורות חיים ביוזמתכם, גם אם לא פורסמה מודעה.
  1. אל תחששו מראיונות. להיפך, צברו ניסיון והתאמנו על ראיונות, גם לתפקידים שאינכם בטוחים לגביהם. כל ראיון שתעברו ישפר את המיומנויות שלכם ויעלה את הביטחון העצמי שלכם בהופעתכם וביכולתכם לשכנע את המעסיק הפוטנציאלי לבחור בכם.
  1. אמרו אמת. חשוב שתתכוננו כיצד להשיב לשאלה "למה פוטרת?" בתשובה בטוחה וכנה, שתרשים את המעביד הפוטנציאלי. חשוב מאוד להשיב כפי שהיו הדברים לאשורם ולא לשקר, כיוון שקל מאוד לברר זאת עם המעסיק לשעבר. ניתן "לרכך" את הדברים באמירה כגון: "לא ראינו את הדברים באותו אופן, ולכן החלטנו לסיים".
  1. אל תשמיצו. סיימו בדרך נאותה את היחסים עם מקום העבודה הקודם, והימנעו מביקורת וממתן "ציונים" לבוס לשעבר. אחרי הכל, לעולם אין לדעת מתי תיפגשו שוב.