It's your time to shine
דף ראשי » מגזין השמת בכירים » 50 גוונים של כשרון
left right
close

50 גוונים של כישרון

איך להתמודד עם המחסור העולמי בכוח אדם איכותי

המחסור בכישרונות – כלומר בהון אנושי איכותי – הוא עובדה קיימת. מחקרים וסקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים כי בעולם כולו חסרים עובדים מקצועיים באיכות גבוהה בשלל תחומי התעסוקה –  בתחומים הטכניים, בשירותים ובניהול. החברות העסקיות והכלכלות בעולם מעלות את רף המקצועיות והתחרות בקצב מהיר, בעוד שקצב הגידול בכוח האדם המתאים והכשרתו נותר בעינו. כך נוצר הפער המביא עמו למחסור בכישרונות. הנתונים מצביעים על כך שעל כל משרה בתחום הייצור שאבדה בשל התקדמות טכנולוגית, נוספו 10 משרות בתחום השירותים.

 

מה עושים כדי לצמצם את הפער? אחת התשובות היא "לחפש טוב יותר", וליתר דיוק – לחפש במקומות שבהם טרם חיפשנו. הבנת המחסור בכוח אדם לתפקידים מסוימים הביאה ארגונים רבים לפנות לאוכלוסיות שעד כה לא נהגו לגייס. אם נדמה שפוטנציאל הכישרונות בישראל, למשל, קרוב לידי מיצוי, מוטב להפנות זרקור אל אוכלוסיות שבהן הוא כמעט אינו מנוצל – המגזר החרדי למשל, או החברה הערבית והעדה האתיופית.

 

לצמוח מתוך המחסור – על יתרונות הגיוון:

ארגונים רבים בעולם, ובעקבותיהם גם בישראל, זיהו את הערך המוסף שבגיוון כוח האדם (Diversity). לכאורה, נדמה שיש יתרון לחברות שבהן כל העובדים באים מאותו הרקע ומדברים באותה השפה,  אולם התפיסה העדכנית מצדדת דווקא ביציאה מ"אזור הנוחות" של האחידות. כדי להתגבר על מכשולים ולמצוא פתרונות חדשניים, צריך להעז, להתערבב ולגוון.

  • חברה שתשכיל לקלוט עובדים בעלי רקע שונה תרוויח את היצירתיות והרעיונות החדשים שהשונות מביאה איתה. דווקא ההבדלים יצמיחו זהות ארגונית משותפת לכולם, ותחושת השייכות לחברה היא שתרתום את העובדים לעבודת צוות יעילה ולהגשמת מטרותיהם ויעדיהם.
  • יתרון נוסף בהעסקת עובדים מאוכלוסיות שונות היא הפנייה, בעזרתם, לאוכלוסיות יעד חדשות לצורך קידום העסק.
  • ואם מדברים על פוטנציאל: המחסור בכישרונות הביא חברות רבות לתהליכי איתור אינטנסיביים של מועמדים ללא ניסיון מקצועי קודם, אך בעלי פוטנציאל. עובדים אלו מוכשרים על ידי החברות או במימונן, ומשולבים בארגון. באופן זה נהנות החברות מעובדים בעלי כישורים גבוהים ומוטיבציה גבוהה, שמוקירים את ההזדמנות שניתנה להם ובכך מסייעים להצלחת הארגון.

 

מתחת לאף

במקביל לפעולות גיוס יצירתיות, יש לשים את הלב למאגר הכישרונות הקיים בארגון: איך משמרים אותו, ויתרה מכך – איך מטפחים אותו. התחרותיות הגוברת והדינמיות בעולם העסקי מצריכות מיסוד תרבות של פיתוח וטיפוח ההון האנושי באופן רציף. ארגון שישכיל לנהל את הקריירה של עובדיו, בין השאר, באמצעות פיתוח הכישורים והמיומנויות, יוכל להרוויח מכך פעמיים. פעם אחת, הוא יקבל עובדים שבעי רצון, ופעם שנייה, הוא יקבל אפשרות לנייד עובדים לתפקידי המשך בכירים יותר, לשמר בכך את הידע הארגוני, ולחסוך בצורך בגיוס עובדים שממילא חסרים בשוק העבודה.

 

זאת ועוד, הדרך שבה אנו מתייחסים לניהול צוותים משפיעה אף היא על שימור העובדים. על פי התפיסה הרווחת היום, ותק במקום העבודה אינו מקנה ביטחון, והעובד פתוח כל הזמן להזדמנויות תעסוקתיות חדשות. לתרבות ניהולית תומכת ומניעה יש חשיבות גדולה מתמיד. מכל המחקרים בתחום עולה כי קיים קשר הדוק בין יחס המנהל לעובדיו לבין שביעות רצונם ושימורם בארגון, ולכן חשוב להשקיע מאמץ גם בנושא זה.

 

הבנת המציאות והכרה במחסור מתמשך בכישרונות היא הצעד הראשון בדרך למציאת פתרונות שישרתו את הארגון. השלב הבא הוא גיבוש מחדש של אסטרטגיה ארגונית המשמרת כישרונות קיימים ומאתרת חדשים. פתיחות לפתרונות המגוונים עשויה להיות בשנים הקרובות המפתח להצלחת החברה ולצמיחת העסק.

 

רוצים לדעת עוד? הסקר השנתי של Manpower על המחסור בכח אדם >

קבוצת מנפאור

אל תעבדו בלחפש עבודה

שלחו קורות חיים ואם אין, שלחו קורות חיים
ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

* שדות חובה

תודה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
ונעדכן אותך בהקדם.